HAMBURG

Şimdi sizlere kendi kameramla çekmiş olduğum fotoğraflarımı sunuyorum...

 • HAMBURG

  Hamburg maceram düsseldorf'tan binerek gidecek olduğum ve ilk defa deneyeceğim Blablabus ile sabah başladı ve 6 saat sonra Hamburg ZOB'unda yani otobüs istasyonunda son buldu. Blablabus'u değerlendirecek olursam 1 Euro' ya bir yerden bir yere gitmek imkansız gib ide görülse Düsseldorf'tan Hamburg'a 1 Euro'ya gerçektende ücretsiz bir yolculuk yaptım desem doğrudur. Gelelim biz Hamburg'a nasıl br şehir bu Hamburg? Hamburg için beklentim düşüktü açıkçası bu yüzden şehiri belki de beğendim denilebilir. Hamburg Diğer Almanya şehirlerinden farklı çünkü bir liman şehri olmasının avantajını sonuna kadar kullanmış. Şehirde hem eski hem yeni yapılar bulabilirsiniz. Tren istasyonundan başlayan gezi rotam Hamburger Kunsthalle ye doğru aşağı inerek başladı çünkü şehirde bir yuvarlak çizme planı yapmıştım. Başladığım noktaya gelip oradan da Berlin'e geçecektim. Kunsthalle'ye doğru indiğinizde önünüze Alsterfontane çıkacak diyeceksiniz nedir bu :) Göl içinde gökyüzüne doğru su fışkırtan bir sistem apmışlar burada oturup dinlenebiilir hatta bir şeyler alıp gelip kenarda bir yerde oturup yemek için müsait. Ben öyle yaptım şahsen. Sonrasında Rathaus'a doğru yürüdüğünüz zaman kanalların yanından geçme fırsatı yakalayıp hem de boş bir meydana gelmiş olacaksınız buralarda bol bol fotoğraf çekmenizi şiddetle tavsiye ederim. Rathaus sıradan bir belediye binası değil şaşalı bir görünümü var kendinizi kalabalığa kaptırdığınız zamaan zaten şehir size kendi güzelliklerini gösterecektir elbet. Hamburg mimarlık öğrencileri için adeta bir cennet köprüler, yapılar,binalar sizlerin esin kaynağınız olacaktır. Müze gezmeyi seven veya kapalı b,r yerlerde takılayım diyorsanız Miniatur Wunderland var burada dünyadaki önemli yapıların minyatür halini görebilirsiniz. Ama şehri hava soğukta olsa gezmenizi tavsiye ederim sokakları, köprüleri, kahverengi taşlı binalar ilginizi eminim çekecektir.

  Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  Hamburg'a gelipte ziyaret etmeden gitmemeniz gereken yerler

  1. Speicherstadt
  2. Elbphilharmonie
  3. Hamburg Belediye Sarayı
  4. Alster
  5. Kunsthalle Hamburg
  6. Speicherstadtmuseum
  7. Miniatur Wunderland
  8. Aziz Nikolai Kilisesi

  Hamburg, resmî adıyla Hür Hansa Şehri Hamburg, Almanya'nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya'nın Dünya'ya açılan kapısı da denilen bu şehir, Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci limanı olup Dünya'da da 9. sıradadır.

  Ne Yenir Ne içilir?

  Hamburg mutfağına bakacak olursak anlayacağız ki daha çok balık menülerinden oluşan bir liman şehri olmasının büyük payı olduğunu görürüz. Ama Alman klasiği olan patates, domuz eti ve tavuk eti baskın olmakla birlikte Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında bulunmaktadır. Alster ve Elbe nehri boyunca sıralanan hoş restaurantlarda yemeğinizi keyifle yiyeceğinizi düşünmekteyim.

 • Nasıl Kalınır?

  Her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Hamburg’da konaklama seçeneği oldukça fazla. Ancak sanatçıların yoğun olarak yaşadığı bu şehirde hem otel hem de sosyal yaşam açısından fiyatların biraz yüksek olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Hamburg’da oteller farklı alanlarda konuşlanmıştır. Bu sebeple hem bütçenize hem de tatil zevkinize göre seçim yapmanız mümkündür. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Harvestehude, Rotherbaum, Altstadt (Eski Şehir), St. Georg ya da Altona konaklama için tercih edilebilecek bölgeler arasındadır.

ALINTILAR

Eğer hayatınızda bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız seyahat edin, muhakkak hayatın ve kendinizin bu dünyadaki anlamını şehirleri keşfederken bulacaksınız