KOPENHAG

Dancada København, İzlandaca Kaupmannahöfn adı verilen tüccarlar limanı anlamına gelen şehir.

 • KOPENHAG


  Kuzey Avrupa’nın en güzel ve popüler kentlerinden olan Danimarka‘nın başkenti Kopenhag, 2-3 günlük keyifli bir seyahat yapabileceğiniz Avrupa’nın en modern, gelişmiş kentlerinden. Sahip olduğu birbirinden güzel cadde ve meydanları, tarihi yapıları ve yeşil alanları ile Kopenhag gezilecek yerler listesinde her yaştan ve tarzdan gezgine hitap edebilecek birçok yer var. Danimarka’nın bu güzel şehrinde gezip görülecek tüm popüler yerler hakkında yazı boyunca bilgiler paylaşacağım.Kopenhag, Danimarka'nın başkentidir. 1 Ocak 2012 sayımına göre nüfusu 1.213.822 kişidir."København" Danca'da "ticaret limanı" veya "tüccar limanı" anlamındadır. Koben tüccar ve "havn" Danca'da "liman" demektir. Kopenhag'da İsveç ve Norveç diline yakın olan Danca ana dildir. Şehir merkezinin ana yolu, City Hall Square’dan Kongens Nytorv’ya akan yaya caddesi olan Strøget’tır. Şehir merkezi; Sortedam Gölü, Peblinge Gölü ve Skt Jørgens Gölü'nü içeren alandır ve hem şehrin orta kısımlarını hem de Christianshavn’ı içine alır. Burası ayrıca Copenhagen K. olarak da bilinir.

  Gelelim kendi hikayemize; bu turu lise arkdaşımla yurt dışında denk gelmemiz sonucunda ayarladık. Bilet fiyatları o kadar ucuz ki 10 Euro. Az öncede dediğim gibi Kopenhag'a Türkiye'den değil Almanya'da iken arkadaşımla denk gelmem sonucu gittik ve yurt dışında uçak,otobüs gibi ulaşım bilet fiyatları yeterince uygun. (bkz. Ryanair). Öğlen 2 den sonra Københavns Lufthavn'a indik. Merkeze gitmemiz yaklaşık 15 dakika aldı ama havaalanı içinde biraz dolanmak durumunda kaldık:). Biraz büyük ve indiğiniz bölge çıkış yeri arasında mesafe çok uzun. Hala yapım aşamasında görüntüsü vardı. Merkeze geldikten sonra ilk gittiğimiz yer kanalın da bulunduğu NHYVAN Kanalı oldu. Burada kayıklar,filiklar ile kanal içinde size tur yaptırma şansı veriyorlar. Eğer isterseniz bu Kanal üzerinde sağlı sollu yemek yemek için güzel restaurantlar var. Biz buradan doğruca Inderhavnsbroen diye adlandırılan köprüye doğru gittik yani limana. Sol tarafınıza baktığınız zaman Opera evinin ilginç yapısını göreceksiniz. Buradan açık denizin iç limanını görebilme şansı yakalayabilirsiniz. Ama köprüyü geçtikten sonrasında çok bir şey bulamadık. Zaten siz de farkedeceksiniz ki şehir arkanızda kalmış ve gerisin geri yürümeye başladık. Güzel ve temiz Kopenhag sokaklarında yürürken karnınızın acıktığını hissedeceksiniz ama fiyatlar biraz kabarık. Yani avrupada yaşayan bir insan için bile biraz ortalama üstü fiyatlar. Eğer öğrenci iseniz burada da Aldi gibi ucuz market görme şansınız var :).
  Neyse dönelim gezmeye rotanızı en rahat şekilde siz ayarlayın tabiki ama ben ilk olarak Amalienborg Sarayı, Frederiks Kilisesi, ve sonra uzunca dinlendiğim ve giderkende yanıma marketten bir şeyler alıp atıştırdığım The King's Garden ( Kral'ın Bahçesi) ne gittik. Burada dinlenin iyice ve sonrasında Rosenborg Kalesine girmemezlik etmeyin tabiki. Daha sonrasında tekrar sokaklarda dolanmaya etrafta küçük çaplı şeylere hayran hayran bakarak kendimizi Tivoli meydanında bulduk. Sizlerde de burada hayranlık uyandıran lunapark olacaktır eminim. Akşam 7 den sonra Malmö'ye geçme fikrimiz vardı 40 dakikalık yol idi ama biz daha Kopenhag'ı bitirememiştik. Akşama kadar gezdikten sonra hava iyice bozdu ve daha şehrin gece keyfini çıakramadan kendimizi kapalı bir mekana atmak durumunda kaldık. Ama bu süreçte ne kadar çok ıslandığımızı tahmin edemessiniz.

  Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  Sizlere hazırlamış olduğumuz gezi rotasının sıralamasıdır. Haritanızda bunları işaretlediğinizde farkedeceksiniz ki ayaklarınız sizi bu sıralamayla gezdirecek.

  1. NHYVAN
  2. Amalienborg Sarayı
  3. Frederik Kilisesi
  4. Rosenborg Kalesi
  5. King's Garden
  6. Rundetårn
  7. Strøget
  8. Tivoli Bahçeleri

  Bunlar belli başlı ve mutlaka gidilmesi gereken yerlerdir. Yazımızı bir sonraki güncellememizde müzeleri içinde ayrı bir sıralama yapılacaktır.

  Ne Yenir Ne içilir?

  Kopenhag’da yemek olarak en meşhur olan şey Smorrebrod. Bu bir nevi İspanyolların Tapas’ı gibi diyebiliriz. Bir dilim ekmek üzerine farklı malzemelerden hazırlanmış açık sandviç. Bir diğer meşhur şey ringa balığı. Çeşit çeşit deneyebilirsiniz. Ikea’dan hatırlayacağınız köfteleri burada tadabilirsiniz. Tabii ki Kuzey Avrupa’nın bence en güzel yanı kahve. Gerçekten kahveleri çok güzel. Sürekli kahve için derim. Mis gibi, çeşit çeşit kahveyi keyifli mekanlarda içebilirsiniz. Kopenhag mutfağı ile ilgili bir diğer özellik ise yemeklerin organik olması ve tazeliğine fazlasıyla önem vermeleri. Özellikle son yıllarda bu konuda ciddi bir atılım yapmışlar. O kadar ki bazı mekanlarda menülerde organiklik durumunu yüzde olarak görmek mümkün. Çiğ tüketimi de oldukça yaygınlaştırmışlar. Burada sağlıklı beslenmek çok kolay. Türkiye’de özel sipariş ettiğiniz detoks suları ise her markette var, hem de farklı farklı çeşitleriyle.

 • Nasıl Kalınır?

  Kopenhag’da nerede kalınır? Danimarka‘nın başkenti Kopenhag; rengârenk evleri, büyüleyici güzellikteki Arnavut kaldırımlı sokakları, görkemli mimarisi, tarihi binaları ve sahip olduğu yüksek yaşam standardı ile cezbedici bir tatil destinasyonu profili çiziyor. Adı dilimizde “Ticaret Limanı” anlamına gelen şehrin en güzel yanlarının başında ise tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran şehir merkezinin küçük boyutlu olması geliyor. Bu sayede hem “Kopenhag’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını bulmak hem de tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin tadını çıkartmak bir hayli kolaylaşıyor. Kopenhag’da nerede kalınır yazısı boyunca Kopenhag’da konaklama konusunda önemli bilgi ve tavsiyeler, başta Kopenhag şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye hitap eden Kopenhag otel tavsiyeleri sunacağım.

GEZMEK ÜZERİNE...

Gezmek insanın işlerinden, yaşadığı yerden uzaklaşması demek değildir aslında. Gezmek yeni yerlerin olduğunun keşfini yapmaktır. Sürekli aynı yere seyahat etmek gezmek değil ziyarettir. Gezmek ise yeni yerlere gitmek, yeni şeyleri keşfetmektir. İnsan gezdikçe ufku genişler ve zekası gelişir.