MİLANO

“Yeni bir dil konuşmak; yeni bir dünyanın ve kültürün kapılarını açmaktır.”

 • MİLANO


  Merhabalar,

  Sizlere Milano’da nasıl gezmeniz gerekir konusunda elimden geldiğince bilgilendireceğim. Bildiğiniz üzere Milano, moda deyince aklımıza gelen ilk şehir. Pek çok ünlü İtalyan tasarımcının da katkısı bunda sonsuz elbette.Şehrin en önemli sembollerinden biri de Galleria Vittorio Emanuele. Bu şehirde alışverişten önce mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken ilk yer, Galleria Vittorio Emanuele'in bir ucu Duomo Meydanı’na diğer ucu La Scala Meydanı'na bakıyor. İtalya'nın en eski alışveriş merkezi olan bina 1877 yılında yapılmış.Milano’nun en turistik en kalabalık noktası Duomo Meydanı ve Duomo Katedrali’nin önü. Özellikle mevsimlerden yazsa, katedrale giriş için bilet alma sırası ve sonrasında da içeri giriş sırası insana stadyuma giriş sırası gibi sonsuz geliyor. Tepenizde güneş en az 1-1,5 saat beklemeyi göze almalısınız.

  Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  Milano'ya gelipte ziyaret etmeden gitmemeniz gereken yerler

  1. Duomo di Milano
  2. Galleria Vittorio Emanuele II
  3. Sforzesco Şatosu
  4. La Scala
  5. Santa Maria delle Grazie
  6. Sempione Parkı
  7. Piazza del Duomo
  8. Monumental Cemetery

  Gezilecek yerler listesi daha da uzatılacaktır...

  Ne Yenir Ne içilir?

  Tabiki de İtalya'nın Milano şehrinde olduğunuzu unutmayarak sizlere ne yemeniz gerektiğini tavsiyeler vereceğim.Luini belki de tüm Milano’nun en popüler hamur işleri yapan pastanesi. Vittorio Emanuele’nin hemen arkasında kalan sokakta Santa Radegonda sokağında küçücük bir dükkan ama önü günün her saati full sıra bekleyen insanlarla dolu.Milano’da iki önemli yemek var. Bunlar: Risotto ve Ossobuco. Milano’ya gelmişseniz bunları yemeden dönmemeniz gerekir. Ossobuco İtalyanca da “delikli et” demektir. Bu yemek uzun süre fırında pişirilerek yapılır. İstediğiniz et çeşidinde servis edilir. Risotto ise İtalya’ya özgü pirinç ve şaraplarla hazırlanan lapa kıvamında bizim pirinç pilavımıza benzeyen ama içerisine sebze çeşitleri koyarak hazırlanan bir yemek aslında. Bunların dışında diğer Milano lezzetleri için ise gelmeden önce küçük bir araştırmayla iyi restoranları bularak gayet memnun kalabilirsiniz. Bir de özellikle Kuzey İtalya genelinde yaygın olan Aperativo var. Aperativo nedir derseniz aslında Türkçe karşılığı olarak aperatif diyebiliriz.

 • Nasıl Kalınır?

  Milano, genel olarak Avrupa’nın lüks sayılabilecek şehirlerinden biridir. İtalya’nın diğer şehirlerine oranla konaklamak için daha pahalı. Bunu bilerek otel araştırması yapmanızda fayda var. Ancak her bütçeye uygun seçenek bulmak mümkün. Merkezden çok kısa mesafede, çok konforlu otellerde konaklarsanız bu tasarrufu sağlayabilirsiniz.Milano otel fiyatları genel olarak şu aralıklarda: Lüks oteller: 750 – 4.000 TL Orta seviye oteller: 300 – 1.000 TL Ucuz oteller: 100 – 400 TL Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler tek gecelik ve ortalama fiyatlardır. Sezonsal olarak değişiklik gösterebilir.

ALINTILAR

“Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!”