AMSTERDAM

Amsterdam gezilecek yerler konusunda Avrupa'nın en popüler şehirlerinden. Kanallar, Dam Meydanı, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Kırmızı Fener Mahallesi ve Vondelpark, Amsterdam'da gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

 • Amsterdam Rehberim

  Amsterdam, Hollanda'nın başkentidir. ... Kent, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Felemenk kültürünün merkezi; eğlencenin, gece hayatının ve modern sanatın bir araya geldiği Amsterdam şehri, kanallarla birbiriyle bağlanmış ve klasik dokusunu her zaman koruyabilmiş büyüleyici bir tatil rotası. Kendisi küçük bir şehir olsa da Amsterdam’da gezilecek yerlerin sayısı çok fazla. Bisikletle gezinmeyi sevenlerin cenneti Amsterdam’da ister uzun yürüyüşlerle şehri keşfedebilir isterseniz de gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde her yere kolayca ulaşabilirsiniz. Bizim size önerimiz, Amsterdam geziniz boyunca kendinize bir bisiklet kiralayarak kendi Amsterdam turunuzu oluşturmanız. İzlenimcilik akımının en önemli sanatçılarından Van Gogh’a adanmış bir yapının bulunduğu Amsterdam’da görülecek yerlerin başında sanat galerileri ve müzeler geliyor. Amsterdam’da yapılması gereken etkinliklere bakacak olursak, ilk sıraları Amsterdam kanal turu ve Amsterdam çiçek pazarında gezinti alıyor. Amsterdam’da ayrıca doğaseverlerin keyifle yürüyüşler yapabileceği birçok park ve doğal alan bulunuyor.

  Amsterdam’ın Tarihi Yerleri
  Amsterdam gece hayatı her ne kadar şehrin kültürel ve tarihi dokusunun önüne geçse de Amsterdam mutlaka görülmesi gereken yerler listesindeki anıt ve yapıların sayısı onlarla yarışır. Özellikle on yedinci yüzyılda gemicilik konusunda uzmanlaşarak yaptıkları deniz aşırı keşifler sayesinde zenginleşen Amsterdam insanları, olağanüstü şehirlerini günümüzün modern turizm merkezine dönüştürürken klasik dokusunu asla bozmamış.
  Amsterdam’ın tarihi mekânlarını, muhtemelen şehre havalimanından ilk varacağınız nokta olan Dam Square’den (Dam Meydanı) başlayarak gezebilirsiniz. Amsterdam Kraliyet Sarayı (The Royal Palace) ve Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) gibi önemli yapılar merkeze yakın ama öncelikle Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yapıları gezmeyi tercih ederseniz, önerilerimiz şöyle:

  Anne Frank’s House / Anne Frank’ın Evi
  İkinci Dünya Savaşı’nın en dokunaklı hikâyelerinden birinin kahramanı Anne Frank’ı ilk defa duyuyorsanız kısaca özet geçelim: Anne Frank küçük bir Yahudi kızı ve Nazi işgali sırasında kendisiyle beraber Nazilerden saklanan 8 kişiyle bu evde kalırken günlük tutmuş. Bu evde gizlenenlerden sadece bir kişi sağ kalabilmiş ve talihsiz kızın günlüğünü tüm dünyanın okuyabilmesini sağlamış. Anne Frank ile ilgili şimdiye kadar birçok eser üretildi; 1959 yılında hikâyenin anısına film, 2001 yılında da mini dizi serisi çekildi. Anne Frank’s House, Amsterdam’ın en popüler tarihi mekânlarından. Yoğun günlerde ziyaretçiler içeriye girmek için 2 saat kadar kuyrukta bekleyebiliyorlar, o yüzden önceden sanal bilet almayı tercih edebilirsiniz. Anne Frank Evi bilet fiyatı 9 euro, 0-17 yaş arasına 4.50 euro ve 0-9 yaş arasına ücretsiz (2016). Anne Frank’s House kapanış saatleri aylara göre değişiklik gösteriyor ama çoğunlukla 09.00’da açılıyor. Evin açık olduğu zaman dilimlerini buradan inceleyebilirsiniz.
  Anne Frank’s House ulaşımını 13, 14 ve 17 numaralı tramvaylar ile 170, 172 ve 174 numaralı otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Westermarkt durağında inmeniz gerekiyor.

  Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

  Hamburg'a gelipte ziyaret etmeden gitmemeniz gereken yerler

  1. Amsterdam Kanalları
  2. Dam Meydanı
  3. Van Gogh Museum
  4. Rijksmuseum (Devlet Müzesi)
  5. Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)
  6. Vondelpark
  7. Anne Frank Evi
  8. Begijnhof

  Zıtlıkları başarıyla bir arada tutan ve bu tarz karışık bir yapıdan oldukça zengin bir kültür yaratılabileceğini kanıtlayan Hollanda‘nın başkenti Amsterdam gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine üç yüze yakın müze, birbirinden güzel meydanlar ve kanallar ile yetişkinlere yönelik eğlenceler sunuyor.

  Ne Yenir Ne içilir?

  Hamburg mutfağına bakacak olursak anlayacağız ki daha çok balık menülerinden oluşan bir liman şehri olmasının büyük payı olduğunu görürüz. Ama Alman klasiği olan patates, domuz eti ve tavuk eti baskın olmakla birlikte Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında bulunmaktadır. Alster ve Elbe nehri boyunca sıralanan hoş restaurantlarda yemeğinizi keyifle yiyeceğinizi düşünmekteyim.

 • Nasıl Kalınır?

  Her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Hamburg’da konaklama seçeneği oldukça fazla. Ancak sanatçıların yoğun olarak yaşadığı bu şehirde hem otel hem de sosyal yaşam açısından fiyatların biraz yüksek olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Hamburg’da oteller farklı alanlarda konuşlanmıştır. Bu sebeple hem bütçenize hem de tatil zevkinize göre seçim yapmanız mümkündür. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Harvestehude, Rotherbaum, Altstadt (Eski Şehir), St. Georg ya da Altona konaklama için tercih edilebilecek bölgeler arasındadır.

ALINTILAR

Welcome to our wonderful world. We sincerely hope that each and every user entering our website will find exactly what he/she is looking for. With advanced features of activating account and new login widgets, you will definitely have a great experience of using our web page.